Logo Led Zeppelin


Strona główna
Aktualności
Historia
Biografie
Galeria
Cytaty
Dyskografia
Koncerty
Ciekawostki
Recenzje
Artykuły
Wywiady
Teksty
Tłumaczenia
Download
Forum
Księga Goœci
O Autorze
Linki
E-mail
 
 
 
Ustaw stronę jako startową
Powiedzieli o Led Zeppelin
 


- "Zachowując spokój pośród rozpadającej się kultury, prezentuje przykład jej przyszłego rozwoju. Jeżeli potrzebujemy bohaterów, niech będzie to raczej Jimmy Page niż polityczny błazen czy licencjonowany błazen albo wysportowana małpa-niech będzie nieśmiały, nerwowy nieugięty młodzieniec, którego piosenki inspirują całe pokolenie." - Tony Palmer "The Observer".

- "Robert był kędzierzawy, przystojny na obsceniczny i wulgarny sposób. Jimmy był estetyczny, zniewieściały, blady i delikatny, Bonzo grał na perkusji dziko i często bez koszuli i pocił się jak zwierzak. John Paul Jones trzymał całość w kupie i pozostawał zwykle na boku." - słowa reporterki "Life'a" - Ellen Sander.

- "...Koncert Led Zeppelin opiera się w dużej mierze na sile dźwięku, powtórzeniach i perkusji. Podobnie jak w przypadku transowej muzyki z Maroka - magicznej zarówno jeśli chodzi o jej pochodzenie, jak i przeznaczenie, czyli związanej z przywoływaniem i kontrolą sił duchowych - również tu muzycy są magikami". - William S. Burroughs dziennikarz "Rock Magic".

- "Żaden inny teatr czy dzieło malarskie nie docierały dotąd tak blisko światła i dźwięku, jak ta zabójcza mieszanka talentów uosabiana przez ten zespół. Beatelsi uwolnili muzykę popową od piętna głupoty klasy średniej, w której pojęciu muzyka ta przeznaczona była dla słuchaczy w średnim wieku nastawionych na dochodową papkę. Natomiast Led Zeppelin pchnął rock'n'rola na czoło artystycznych dokonań połowy lat 70-tych." - Tony Palmer o muzyce Led Zeppelin.

- "Właśnie wtedy nabrałem przekonania, że najbardziej rozsądnym facetem w Led Zeppelin jest John Paul Jones. Dlaczego? Nigdy nie przyłapano go w kłopotliwej sytuacji. Zawsze przychodził na koncert w ostatniej chwili. Nigdy nie było wiadomo, gdzie się zatrzymuje. Sam jeździł samochodem i był niezależny od reszty zespołu. Peter i grupa mówili zawsze: "Gdzie on się, ku..a, podziewa." Irytował ich fakt, że nie mogli nim manipulować. Nic go nie obchodziło. Według mnie był najbardziej złośliwy z całego zespołu. Kochał intelektualne gierki. Mówił na przykład:
"Hm, Jimmy wydaje się dziś spięty, czy nie byłoby śmieszne, gdyby ktoś rzucił w niego petardą?"
Oczywiście wtedy John Bonham biegiem szukał petardy. Myślę, że był olśniewający. Mógł pracować w każdym innym zawodzie i miał wspaniałe poczucie humoru." (...) Przy nim człowiek chciał być bystry, inteligentny i kulturalny. Był wystarczająco sprytny, by stać się najbardziej złośliwym i niebezpiecznym facetem z nich wszystkich. Nie był taki, ale mógł być." - Benoid Gautier o członkach zespołu.

- "Co robi ten człowiek na scenie? Wygląda tak jak przedmiot, który wykorzystywał Jimmy Page - jak relikt z dawnej epoki..." - Paul McCartney.

- "Powiedz, że nie wiesz co to jest "Stairway To Heaven", a nazwę cię niecywilizowanym człowiekiem." - parafraza powiedzonka o Presleyu, w odniesieniu do Led Zeppelin.

- "Wciąż jeszcze widać cień rzucony przez Zeppelin na Amerykę - zapanował jak Islam nad pustynią..." - Michael Herr.

- "Był to jedyny moment w najnowszej historii, kiedy powstawały barwne utwory. Na przykład Led Zeppelin każdą piosenką stwarzał inny nastrój." - Prince o muzyce lat 70-tych.

- "Wiedzieliśmy, że gdyby Bonham był z nami, zawsze robiłby to, co do niego należało. Takiego uderzenia nie można zastąpić. Nie można zastąpić Bonhama." - Charlie Watts (The Rolling Stones).

- "Jestem pewien, że urodził się z bryłką złota w tyłku - z pewnością ma gdzieś jeszcze tę bryłkę, pomalowaną dwiema warstwami farby. Jest największym skąpcem świata i dlatego nazwali go Lead Wallet ( ołowiany portfel )." - Richard Cole o Jimmy Page'u.

- "To ty jesteś genialnym gitarzystą w tej grupie. Wprowadzanie kogoś tak dobrego jak ty to szaleństwo." - Simon Napier-Bell do Jeffa Becka o przystąpieniu Page'a do The Yardbirds.

- "Pracował bardzo ciężko, by dopasować się do nas i tworzyć z nami nową muzykę. Miał bardzo profesjonalne podejście do pracy - był szybki, a my tworzyliśmy niemal bandę niezdyscyplinowanych degeneratów. Męczyliśmy się, a Jimmy wciąż był świeży i pełen entuzjazmu..." - Chris Dreja o Jimmy Page'u w czasach The Yardbirds.

- "Najbardziej podniecające brzmienie od czasów debiutu Hendrixa i Cream." - pewna gazeta o Led Zeppelin.

- "Rzadko zdarza się, że ukazuje się płyta, która natychmiast zyskuje pewną pozycję, ponieważ jest punktem zwrotnym w muzyce rockowej i jedynie czas jest w stanie udowodnić jej wagę. Taka jest płyta Led Zeppelin." - pismo "Oz" o Led Zeppelin I.

- "Jeśli chcecie usłyszeć rock'n'rollowy zespół bez idiotycznego makijażu, iddźcie na Led Zeppelin." - Roy Hollingsworth o koncertach zespołu.

- "Wobec utraty naszego drogiego przyjaciela, w całkowitej jednomyślności pomiędzy nami i naszym menażerem postanawiamy, że nie możemy już dłużej być tym, czym dotychczas byliśmy." - oświadczenie złożone 4 grudnia 1980 roku dla prasy o zakończeniu działalności przez zespół.

- "Czujesz, że bębenki w uszach uginają się jak żagle na wietrze. To bolesne, lecz cała sala doznaje tego samego: jest podniecenie i coś wulgarnego, coś tak żywego, aż pachnie... Potem znów zaatakował Page. To prawdziwa umiejętność, by przedstawić się w korzystnym świetle. Podkręcił nutę cichutko, potem zaszczekał jak elektryczny pies ze stertą ostrych kości w zębach... Porusza się zgrabnie, wykorzystuje wszystkie możliwe sztuczki, przekrada się po scenie. To wspaniałe widowisko. Tymczasem Plant ciągle krzyczy. Może za głośno, a może nie. To obsceniczne." - dziennikarz "Melody Maker" o koncertach "Ołowianego Sterowca".

 


Zdjęcie tygodnia

Symbol Jimmy'ego Page'a
Symbol Johna Paula Jonesa
Symbol Johna Bonhama
Symbol Roberta Planta


  Strona poświęcona zespołowi Led Zeppelin  Š  by Plaster 2003